APRS SEMBOL TABLOSU

 

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

APRS (AUTOMATİC PACKET REPORTİNG SYSTEM), AMATÖR TELSİZCİLERİN KONUM VE DİĞER VERİLERİ PAYLAŞMALARINI SAĞLAYAN BİR SİSTEMDİR. APRS İKON TABLOSU, APRS MESAJLARINDA KULLANILAN SEMBOLLERİN VE SİMGELERİN ANLAMLARINI BELİRTEN BİR TABLODUR. BU TABLO, APRS KULLANICILARININ İLETİŞİM KURARKEN VEYA DİĞER KULLANICILARIN MESAJLARINI ANLARKEN SEMBOLLERİN NEYİ TEMSİL ETTİĞİNİ ANLAMALARINA YARDIMCI OLUR.

APRS İKON TABLOSU, GENELLİKLE KULLANILAN SEMBOLLERİN RESİMLERİNİ VE KARŞILIK GELEN METİN AÇIKLAMALARINI İÇERİR. ÖRNEĞİN, BİR ARAÇ SEMBOLÜ BİR ARACI TEMSİL EDERKEN, BİR EV SEMBOLÜ BİR İSTASYONUN SABİT BİR KONUMU OLDUĞUNU BELİRTİR. DİĞER SEMBOLLER İSE HAVA DURUMU, ACİL DURUMLAR, TIBBİ YARDIM İSTEKLERİ GİBİ ÇEŞİTLİ BİLGİLERİ TEMSİL EDEBİLİR.

HER SEMBOL VE SİMGE İÇİN STANDART BİR ANLAM BULUNMASINA RAĞMEN, BAZEN KULLANICILAR KENDİ ANLAMLARINI DA ATAYABİLİRLER. ANCAK GENEL OLARAK, APRS İKON TABLOSU, KULLANICILARIN BİLGİ ALIŞVERİŞİ VE İLETİŞİM KURMA SÜRECİNİ STANDARTLAŞTIRMAYA YARDIMCI OLUR. BU DA SİSTEMDEKİ VERİLERİN DAHA TUTARLI VE ANLAŞILIR OLMASINI SAĞLAR.

TA5AAX

GÖRKEM MERT ONUR YAVUZ