APRS Projemizin İlk Ayağı

 
Değerli Türkiye’deki Radyo Amatörü Ustalarımız ve arkadaşlarımız. Hepimiz yoğun bir şekilde APRS sistemi kullanmaktayız. Uzun zamandır ustalarımızla ve amatör arkadaşlarla Ve TA5AAX Görkem Mert Onur Yavuz ile kendi aramızda yaptığımız sohbetlerde  Mersin ve Silifke arasında APRS İgate ve Digipeater yokluğundan kurulamadığından Aprs sistemini kullanırken zaman zaman Kıbrıs Rum Kesimi İgate ve Digipeaterlarını kullanmaktan dert yanıyorduk. Hali hazırda Mersin merkez ve Suanoğlu’nda çalışan APRS İgate vardı

 

 

 

Uzun istişareler ve sohbetler sonunda artık taşın altına elimizi sokma zamanı geldiğini anladık ve harekete geçtik.

 

 

Öncelikle durumu TA8L Sayın Enver İlikçioğlu Hocamıza açtık. Hemen Teknik Destek vereceğini söylediğinde gerçekten sevinçten ağlamak üzeredeyim.

 

Hemen Digipeater kartı için APRS TÜRKİYE Ekibinden TA6AEU  Sayın Emre Keleş kardeşim ile görüştük Hemen hazırlayabileceğini koordinat ve Çağrı işareti belirtmemizin yeteceğini söyledi.

 Başladık Digipeater için cihaz aramaya. Daha fazla uzaklaşamadan  sayın TB2BMA Sayın Melih Altınterlik abimizle görüşürken ‘’Abi durum tek tekde olsa Mersin ve Silifke arasına APRS kurulacak ‘’ Diye belirttiğimizde Hemen bir adet Motorola GM300 VHF bu proje için hibe edeceğini söyledi ve Akabinde ertesi gün kargoyu gönderdi .
 

Yine başımızda bir iş vardı. Cihazımızın enerji giriş kablosu yoktu. Kendimizde yapabilirdik,fakat orijinal kablo aramaya başladık. Uzun araştırmalar sonucu TA7N Ayhan Erdal abimizde bulduk. Kendisi hemen kargoladı teslim aldık.

 


Bu arada Emre Bey’de kartı hazırladı GM300 e göre ayarladı ve bize kargoladı.Bizde Enver hocamıza yolladık Test ve ayarlamalardan sonra sistem Çalışır halde TA5AAX Görkem Bey’in eline ulaştı.Zorlu bir süreç ile Görke Bey Akdeniz'e sıfır 12 katlı binanın en yüksek mevkiisi asansör dairesine montajını gerçekleştirdi.

 Sonuç Olarak Mersin -Silifke arasındaki APRS ihtiyacını Karşılamak için ve Afet ve Amatör faaliyet için Mersin Erdemli Ayağı kapanmış Silifke ve Erdemli arası APRS kapsama alanı içine girmiş oldu

Ayrıca Bölgeye yakın Hatay, İskenderun Adana, Lübnan İsrail Beyrut gibi noktalardanda zaman zaman Gate olan Amatörler duyulmaya başladı. Bu olayda Biz Türk Amatörler için Büyük bir Şeref ve Gurur kaynağı.


Bu proje Tüm Türk Amatör Camiasına Hayırlı Uğurlu olması Dileği ile

Bu Projede Emeği geçen Başta

 

TA8L Enver İlikçioğlu

TA6AEU Emre Keleş

TB2BMA Melih Altınterlik

TA7N Ayhan Erdal

TA5OSC İsmail Gürsoy

TA5ACF Ramazan Kerimoğlu

TA5AAX Görkem Mert Onur Yavuz

TA5APS Erkan Güngören

Ve Tüm Silifke Amatör Telsizcileri’ne

 

Sonsuz Teşekkürü borç biliriz.

 

Birlik ve Beraberliğimizin Daim olması dileğiyle.

ozguramatorler.com

aprsturkiye.com

hazalgroup.com

                                                                                                  TA5SBG Bora Gür