Telsizcilikte Azimut Haritası Hakkında.

 Öncelikle azimut haritasını tanıyalım ; (Arapça: el Sumut'dan, yani "yön"), bir gök cisminin gözlemciye göre istikâmetinin ufuktaki kuzey veya güney noktasından açısal uzaklık olarak ifadesi. Gök cismini kesen dikey dairenin ufka değdiği noktanın referans noktasına (genellikle kuzey) açısal mesafesidir. Azimut kavramı gündelik kullanımda daha çok ufkî pusula yönü anlamında kullanılır.

Azimut bir yön tarifinin yatay bileşenidir. Ufuk açısı olarak da bilinir. Ufuk çevresinde saat yönüne doğru ölçülür. Astronomide ve jeodezide kuzeyden doğuya doğru, yerölçümde güneyden batıya doğru ölçülür. Genellikle açı derecesi cinsinden belirtilir. Astronomide yıldızın bulunduğu göksel meridyenin ufuk düzleminde kestiği noktanın Kuzey kutup noktası ile yaptığı açıdır.

Hatta amatör telsizcilik sınavında azimut haritası ile ilgili soru bile mevcuttur.Kendi azimut haritamızı nasıl çıkarırız ; 

1 - Buraya tıklayarak web siteye giriniz.


2 - Siteye giriş sagladıktan sonra haritanıza bir isim verin grid inize ait kodu girin (Grid kodunu bilmiyorsan oluşturmak için tıkla) ardından create map butonuna basın ve 30 saniye içinde çıktı verecektir.

3- Sonuç ;

Görseli qrz gibi forumlarda kullanmak gayet güzel olacaktır 😄

TA5AAX

OPR.GORKEM