Amatör Telsizci Nasıl Olunur ? (Yeni Sistem 2021)

Amatör telsizcilik sınavı Milli Eğitim Bakanlığına devredilerek e- sınav sistemine geçmiş bulunmaktadır. E-sınav sistemi yetkili okullarda, bilgisayar ortamında gözetmenler eşliğinde yapılan bir sınavdırÖrnek sınav merkezi.

Eski usule dönüp baktığımız zaman 15 adet teknik, 20 adet işletme ve 15 adet ulusal ve uluslararası düzenlemeler sorusu soruluyordu . Sınav yılda 2 veya 3 defa yapılıyor sadece belirli illerde sınavlar açılıyordu yani belgeyi alabilmek hayli yorucu ve meşakkatliydi. Yeni sistemde ise ilinizde bulunan tüm e-sınav merkezlerinde en fazla 1 ay içinde belgeyi alabilirsiniz. Sorular eski sistemde havuzda bulunan 350 adet sorulardan seçiliyor fakat teknik soruların eskisi kadar zor sorulardan seçilmediğini fark ettim. Belgeyi kolaylıkla alabileceğinizi düşünüyorum şimdi ise başvuru kısmına geçelim  (BU YAZI 18.01.2021 TARİHİNDE YAZILMIŞTIR BAŞVURU SİTESİ , ŞEKLİ , SINAV TARZI DEGİŞEBİLİR EĞER DEĞİŞİRSE BU YAZI GÜNCELLENECEKTİR)


1-KEGM’nin web sitesine giriş sağlıyoruz : https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/  buradan e hizmetler sekmesine tıklıyoruz. 

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index


2-


Açılan ekrandan sınav ön başvuru sekmesine tıklıyoruz  

3-


Karşımıza e-devlet giriş ekranı gelecektir buraya bilgilerimizi girerek giriş yapıyoruz


4-


Ardından kaşımıza amatör telsiz ön başvurusu sekmesi gelecektir, Milli Eğitim Bakanlığı’nı seçip buradaki tüm bilgileri eksiksiz ve net bir şekilde doldurmalısınız. (Özellikle korona virüs tedbirleri nedeni ile HES kodunuzu kesinlikle doğru giriniz.)
Not: 12 yaşından küçüksünüz hatası alıyorsanız doğum tarihinizi düzeltiniz sistem ad , soyad , tc no kısmını otomatik dolduruyor fakat doğum tarihi kısmını kendiniz düzeltmelisiniz.Bilgileri eksiksiz doldurduğunuzu umuyorum ardından başvur butonuna tıklayın ve başvurunuz alındı!

5-


KEGM’nin menülerine geri dönüyoruz ardından sol tarafta bulunan hoparlör simgesine tıklıyoruz burada e sınav belgesi sorgulama butonuna tıklıyoruz.        (https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/telsiz_sinav_giris_belgesi_sorgula)


Ardından başvuru durumumuz değerlendiriliyor mu , iptal edildi mi , başvuru onaylandı mı bu sayfadan kontrol edeceğiz eger başvurunuz onaylandı ise sisteme girmiş olduğunuz telefon numaranıza sms gelecektir.

Örnek sms
6-

 EVET biraz vergi ödemenin zamanı geldi

Sınav yerimizi zaten ön başvuru yaparken seçmiştik şimdi ise harcını ödeyip sınav zamanımızı bekleyeceğiz. KEGM ana menüsünden Telsiz İşletme Müd. Borç sorgulamaları veya sınav harcı sorgulama sekmesine tıklıyoruz 
(https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/telsiz_isletme_mud_borc_sorgulamalari )

Sorgu seçiniz bölümünden amatör telsiz borcunu seçiyoruz ve karşımıza bir ödeme bölümü çıkacaktır (18.01.2021 tarihinde bu ücret 115 ₺ fakat güncellenebilir) bu ödeme yapıldı varsayıyorum ardından 1-2 gün içerisinde sisteme girmiş olduğunuz telefon numarasına sınav yer ve tarihiniz gelecektir .
Öneri : sınava cep telefonu , elektronik eşya vb alınmamaktadır sadece kimlik ile gidiniz.
SINAV GİRİŞ BELGENİZİ E SINAV BELGESİ SORGULAMA MENÜSÜNDEN İNDİRİP RENKLİ ÇIKTI ALINIZ SINAV GİRİŞ BELGESİ OLMADAN SINAVA GİTMEYİNİZ.

7-

Bu aşamada sınavı geçtiginizi varsayıyorum eger sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı belge alabileceklerdir.Amatör telsizcilik sınav sonucu sorğulama ekranı : https://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx

8-Borçlandırma çıktıktan sonra bir ücret daha ödemeliyiz. Borç ekranından öğrenciler için belge ücreti olan 45 ₺, öğrenci olmayanlar için 90 ₺ ödüyoruz (rakam güncellenebilir) ardından :

amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr

mail adresine : Adli sicil kaydı (e-devletten alınabilir) / Başvuru dilekçesi (örnek indirme linkini aşağıda vereceğim)  / İkametgah belgesi (e-devletten alınabilir) bu belgeleri mail yolu ile ulaştırıp belgelerimizin incelenmesini bekliyoruz .

9-
Belgeleriniz işleme alınmıştır diye mail gelecektir bu mailin ardından birkaç gün beklemeliyiz sonrasında KEGM menülerinden belge oluşturma penceresine tıklayınız 
10-

     BELGENİZ HAYIRLI OLSUNKaynak , Ek ler: KEGM , Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu , Örnek Dilekçe AKLINIZDAKİ SORULARI TELEGRAM SAYFAMIZDAN SORABİLİRSİNİZ 😊

                                                                -Yazar GÖRKEM MERT ONUR YAVUZ
                                                                                                                       TA5AAX