Amatör Telsizci Nasıl Olunur ? (Yeni Sistem 2021)

Amatör telsizcilik sınavı Milli Eğitim Bakanlığına devredilerek e- sınav sistemine geçmiş bulunmaktadır. E-sınav sistemi yetkili okullarda, bilgisayar ortamında gözetmenler eşliğinde yapılan bir sınavdırÖrnek sınav merkezi.

Eski usule dönüp baktığımız zaman 15 adet teknik, 20 adet işletme ve 15 adet ulusal ve uluslararası düzenlemeler sorusu soruluyordu . Sınav yılda 2 veya 3 defa yapılıyor sadece belirli illerde sınavlar açılıyordu yani belgeyi alabilmek hayli yorucu ve meşakkatliydi. Yeni sistemde ise ilinizde bulunan tüm e-sınav merkezlerinde en fazla 1 ay içinde belgeyi alabilirsiniz. Sorular eski sistemde havuzda bulunan 350 adet sorulardan seçiliyor fakat teknik soruların eskisi kadar zor sorulardan seçilmediğini fark ettim. Belgeyi kolaylıkla alabileceğinizi düşünüyorum şimdi ise başvuru kısmına geçelim  (BU YAZI 18.01.2021 TARİHİNDE YAZILMIŞTIR BAŞVURU SİTESİ , ŞEKLİ , SINAV TARZI DEGİŞEBİLİR EĞER DEĞİŞİRSE BU YAZI GÜNCELLENECEKTİR)


1-KEGM’nin web sitesine giriş sağlıyoruz : https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/  buradan e hizmetler sekmesine tıklıyoruz. 

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index


2-


Açılan ekrandan sınav ön başvuru sekmesine tıklıyoruz  

3-


Karşımıza e-devlet giriş ekranı gelecektir buraya bilgilerimizi girerek giriş yapıyoruz


4-


Ardından kaşımıza amatör telsiz ön başvurusu sekmesi gelecektir, Milli Eğitim Bakanlığı’nı seçip buradaki tüm bilgileri eksiksiz ve net bir şekilde doldurmalısınız. (Özellikle korona virüs tedbirleri nedeni ile HES kodunuzu kesinlikle doğru giriniz.)
Not: 12 yaşından küçüksünüz hatası alıyorsanız doğum tarihinizi düzeltiniz sistem ad , soyad , tc no kısmını otomatik dolduruyor fakat doğum tarihi kısmını kendiniz düzeltmelisiniz.Bilgileri eksiksiz doldurduğunuzu umuyorum ardından başvur butonuna tıklayın ve başvurunuz alındı!

5-


KEGM’nin menülerine geri dönüyoruz ardından sol tarafta bulunan hoparlör simgesine tıklıyoruz burada e sınav belgesi sorgulama butonuna tıklıyoruz.        (https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/telsiz_sinav_giris_belgesi_sorgula)


Ardından başvuru durumumuz değerlendiriliyor mu , iptal edildi mi , başvuru onaylandı mı bu sayfadan kontrol edeceğiz eger başvurunuz onaylandı ise sisteme girmiş olduğunuz telefon numaranıza sms gelecektir.

Örnek sms
6-

 EVET biraz vergi ödemenin zamanı geldi

Sınav yerimizi zaten ön başvuru yaparken seçmiştik şimdi ise harcını ödeyip sınav zamanımızı bekleyeceğiz. KEGM ana menüsünden Telsiz İşletme Müd. Borç sorgulamaları veya sınav harcı sorgulama sekmesine tıklıyoruz 
(https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/telsiz_isletme_mud_borc_sorgulamalari )

Sorgu seçiniz bölümünden amatör telsiz borcunu seçiyoruz ve karşımıza bir ödeme bölümü çıkacaktır (18.01.2021 tarihinde bu ücret 115 ₺ fakat güncellenebilir) bu ödeme yapıldı varsayıyorum ardından 1-2 gün içerisinde sisteme girmiş olduğunuz telefon numarasına sınav yer ve tarihiniz gelecektir .
Öneri : sınava cep telefonu , elektronik eşya vb alınmamaktadır sadece kimlik ile gidiniz.
SINAV GİRİŞ BELGENİZİ E SINAV BELGESİ SORGULAMA MENÜSÜNDEN İNDİRİP RENKLİ ÇIKTI ALINIZ SINAV GİRİŞ BELGESİ OLMADAN SINAVA GİTMEYİNİZ.

7-

Bu aşamada sınavı geçtiginizi varsayıyorum eger sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı belge alabileceklerdir.Amatör telsizcilik sınav sonucu sorğulama ekranı : https://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx

8-Borçlandırma çıktıktan sonra bir ücret daha ödemeliyiz. Borç ekranından öğrenciler için belge ücreti olan 45 ₺, öğrenci olmayanlar için 90 ₺ ödüyoruz (rakam güncellenebilir) ardından :

amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr

mail adresine : Adli sicil kaydı (e-devletten alınabilir) / Başvuru dilekçesi (örnek indirme linkini aşağıda vereceğim)  / İkametgah belgesi (e-devletten alınabilir) bu belgeleri mail yolu ile ulaştırıp belgelerimizin incelenmesini bekliyoruz .

9-
Belgeleriniz işleme alınmıştır diye mail gelecektir bu mailin ardından birkaç gün beklemeliyiz sonrasında KEGM menülerinden belge oluşturma penceresine tıklayınız 
10-

     BELGENİZ HAYIRLI OLSUNKaynak , Ek ler: KEGM , Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu , Örnek Dilekçe AKLINIZDAKİ SORULARI TELEGRAM SAYFAMIZDAN SORABİLİRSİNİZ 😊

                                                                -Yazar GÖRKEM MERT ONUR YAVUZ
                                                                                                                       TA5AAX

----------------------------------------------------------------------------------------------
28.03.2022

Başka bir anlatım ile ;

AMATÖR TELSİZ SINAVINA BASVURU VE AMATÖR TELSİZ BELGESİ ALMA REHBERİ:

1) Öncelikle Mobil Telefon yerine bilgisayardan giriş yapin. Mobil telefon resim yuklerken hata vermektedir. 

2) Bilgisayardan www.kiyiemniyeti.gov.tr adresine girin. e-hizmetlere tiklayin. Sonra Amator telsiz sinavi ön basvuru yazan yere tiklayin.
e-devlet giriş ekrani cikacak. e-devlet ile giriş yapin. 

3) Cikan ekranda Kiyi Emniyetini DEĞİL, Milli Egitim Bakanligini seciniz.

4) A-B grubu seciniz. 

5) Hangi sinav merkezinde sinava girmek istediginizi seciniz. Sinavlar kpss gibi sinav merkezlerinde bilgisayar uzerinde merkezi sinav ile olmaktadir.

6) Resim yukleyiniz. Biyometrik resim şart degil. Ancak bilgisayardan yuklemeniz lazim. Ayrica resim duzgun cekilmis, standartlara uygun vesikalik resim olmalidir.  Yoksa hata veriyor. Yine problem olursa biyometrik resim yuklemeniz tavsiye olur.

7) Kisisel bilgilerinizi doldurarak basvurunuzu tamamlayiniz.

😎 Basvurunuz onaylaninca size mesaj gelecek. Size mesaj gelmesi 10 is gunu surebilmektedir. Sabirli olunuz.

9) Onay mesaji geldikten sonra odeme yapacaksiniz. 116 tl. isterseniz https://odeme.meb.gov.tr/ adresinden kredi karti ile odeyebilirsiniz.
Yada vakifbank atmden kartsiz islemler menusunden yatirabilirsiniz. Telsiz ucreti yatirma secenegi cikmaktadir.

10) Bu linkten sinav durumu, sinav harci, sinav belgesi, telsiz belgesi gibi herseyi sorgulayabilirsiniz.
https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index

11) Sinav belgesinin ciktisini alarak sinav gunu yaninizda bulundurunuz. 

12) AB grubu sectiyseniz;
75 puan ve uzeri: A sinifi belge
60 puan ve uzeri: B sinifi belge
C grubu sectiyseniz;
60 puan ve uzeri: C sinifi belge alirsiniz.

13) Sinavda 50 soru cikmaktadir. Asagidaki linkten soru-cevap kitapciklarina ulasabilirsiniz. 
https://amatortelsiz.com.tr/sinav-soru-bankasi#AB_Sinifi_Soru_Bankasi
Bu üç kitapcikta yaklasik 400 soru ve cevabi bulunmaktadir. Sinavda bu 400 soru cevap icinden rastgele 50 soru cevap secilerek sorulmaktadir. Yani bu üç kitapciga birkac kez goz gezdirerek soru ve cevaplari biraz ezberlersek sinavi gecmek cok kolay olmaktadir. Grubumuz uyeleri yuzde 90 basari oranina sahiptir.

14) Sinavi kazandiysaniz telsiz belgesinin adresinize posta ile gonderilmesi icin asagidaki linkte yer alan dilekceyi doldurmalisiniz.
https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/userfiles/file/AmatorTelsiz/AmatorTelsizBelgesiKazananBasvuruYazisi.pdf

Adli sicil belgesini, odeme dekontunu, vesikalik resminizi dilekceye ekleyiniz.
Bu dilekceyi
amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr adresine mail olarak gonderin.

15) Herhangibir problemle karsilasirsaniz  amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr adresine mail atabilirsiniz.

16) Tum asamalarda asagidaki linkten sinav durumu, sinav harci, sinav belgesi, telsiz belgesi gibi herseyi sorgulayabilirsiniz.
https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index

Allah kolaylik versin. Basarilar dileriz.